KORONA'NIN SEYRİ VE OLASI ETKİLERİ: KİM NE ÖNGÖRÜYOR?

 • İlan / İçerik Numarası : # 6514 3 kez görüntülendi.
 • Maaş / Aylık / Ücret / Fiyat : İlanı verenle iletişime geç
  • Şehir / Yer : Türkiye

KORONA'NIN SEYRİ VE OLASI ETKİLERİ: KİM NE ÖNGÖRÜYOR

Aralarında Birleşmiş Milletler (BM)'ye bağlı olanların da bulunduğu uluslararası kuruluşlar krizin seyri ve olası etkileri konusunda tahminlerde bulunuyor...

Koronavirüs salgını, ilk çıktığı Çin dışında ulaştığı her yerde, sokağa çıkma dahil alınan önlemlere rağmen yayılmaya devam ediyor.

Çin’de olağanüstü hal kalktı

Koronavirüs’ün ilk görüldüğü yer olan Çin’in Wuhan bölgesinde olağanüstü hal kaldırıldı, yaşam normale döndü.

Avrupa’da yayılıyor

Avrupa ülkelerinde ise alınan önlemler daha da sertleştirilerek yaygınlaştırılıyor.

Uluslararası kuruluşların öngörüleri

Bu arada uluslararası kuruluşlar ve biliminsanları salgının yayılımı ve etkisinin kısa sürede geçmeyeceğine dikkat çekerek krizin olası seyri konusunda tahminlerde bulunuyor.

Bu kriz farklı

Bu aşamada herkes koronavirüs salgınının dünya ekonomisine etkisinin; 1979,1987, 2008 yılında yaşanan krizlerden çok daha büyük olacağı konusunda hemfikir.

Öte yandan çeşitli kuruluşlar salgının seyri ve olası etkileri konusunda öngörü ve tahminlerde bulunuyor.

Avrupa’da iki yıl sürebilir

Çin Koronovirüs ile Mücadele Grubu Şanghay Başkanı Venhun Zhang, virüsün tekrar görünebileceğini belirterek Avrupa ülkelerinin salgın coronavirüs ile başa çıkabilmesi için iki yıl süre gerekeceğini savunuyor.

ABD 18 ay

ABD Başkanı Trump kendisine sunulan, belgelere dayalı 100 sayfalık rapor üzerine koronavirüs salgını etkisinin 18 aya kadar uzayacağını öngörüyor.

New York Valisi Andrew Cuomo da herkesin hayatın kısa sürede normale dönmeyeceğine göre kendisini hazırlaması gerektiğini söyledi.

ABD Merkezili Epidemiyoloji Derneği Başkanı Tom Frieden eski müdürünün tahmini, ABD nüfusunun yarısından fazlasının koronavirüsüne bulaşacağı ve 1 milyondan fazla kişinin öleceği yönünde.
Marryland Tıp Fakültesi Aşı Geliştirme Merkezi direktörü Dr. Kathleen Noyes, "Basit bir matematik hesapla salgın 2,8 milyon Amerikalıyı öldürecek” diyor ve salgın etkilerinin 2021 sonbaharına kadar görüleceğini söylüyor.

Rusya: Haziran Eylül

Rusya’dan Kommunarka hastanesi başhekimi Denis Protsenko, sorunun Hazirana kadar devam edeceğini öngörüyor.
Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkanı Maya Lomidze iyimser senaryoya göre yurt dışı tatiller en erken Temmuz'da, kötümser senaryoya göre ise seyahatlerin eylül ayından önce başlamayacağını söyledi.
Rusya Ticaret ve Sanayi Odası (CCI) küçük ve orta ölçekli yaklaşık 3 milyon işletmenin kapanacağını tahmin ediyor.

Almanya: Eylül

Almanya’da Merkel eylül olarak öngördüğü süreyi Koch Alman Enstitüsü verilerine dayandırıyor.

İtalya: 15 nisan sonrası önemli

İtalya'nın Ulusal Araştırma Konseyi (CNR) öngörüde bulunmak için 15 Nisan'a kadar geçecek dönemi bekleyeceğini söylüyor.

IIF: Avrupa ekonomisi % 4.7 küçülecek

Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) koronavirüsünün dünya ekonomisinin yüzde 1.5, Avrupa ekonomisinin ise yüzde 4,7 oranında eksiye düşmesine neden olacağını öngörülüyor.

Kriz turizmi korona sonrasını da etkileyecek

Luggage Hero tarafından yapılan bir araştırmaya göre, salgının sona ermesinden sonra seyahat talebi, koronavirüsün ortaya çıkmasından daha fazla olacak. Ama ilk başta, talep tam olarak turistlerin uyarısından dolayı, alıştığımızdan farklı bir yapıya sahip olacak.

Turistler yerel seyahatleri ve şehirlerin dışında tercih edecekler.

Uluslararası turizm bir süre popüler olmayacak, çünkü güvenlik uğruna insanlar evden uzak durmamayı tercih edecekler.
Salgın sona erdiğinde ayakta kalabilen tur operatörleri iflas eden şirketlerin pazar paylarını alabilmek için agresif davranışlara yönelecek.

Aynı şeyi salgından en çok etkilenen ülkeler de yapacak.

UNWTO 150 ülke temsilcisiyle toplanacak

Kısa adı UNWTO olan Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü, üyesi olan 150 ülkenin temsilcileri ile yapacağı toplantıdan sora duruma ilişkin değerlendirmelerini açıklayacak.

WTTC: Dünya turizmi % 25 küçülecek

Kısa adı WTTC olan Dünrya Turizm ve Seyahat Konseyi, koronavirüsü salgınının dünya turizmine etkisinin yüzde 25 oranında bir kayıp olacağını öngörüyor.

WTTC, seyahat endüstrisinde çalışan 320 milyon kişinin yüzde 14’üne karşılık gelen 50 milyon kişinin işini kaybetmesine neden olacağını tahmin ediyor.

IATA: Kayıp 252 milyar dolara varır

Sivil Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) tahminlerine göre, küresel taşıyıcılar koronavirüsünün neden olacağı kaybı daha önce 29,3 milyar dolar olarak öngörmüşken bu tahminini 113 milyar dolara yükseltti. IATA, koronavirüsten doğacak kaybı daha sonra 252 milyar dolar olarak revize etti.

Yayın tarihi: Nisan 18, 2020 Yayınlayan / Yazan : İşsizlik Haberleri Turizm Seyehat

Bu ilanı 5 yıldız üzerinden oy vererek değerlendirebilirsiniz
Değerlendirme sonuçları : 0 kullanıcı tarafından oy verildi.
İşsizlik Haberleri Turizm Seyehat
0 kullanıcı tarafından oy verildi.
Share by email Share on Facebook Share on Twitter Share on Google+ Share on LinkedIn Pin on Pinterest

Yararlı bilgi / dikkat edilecek hususlar

 • Dolandırıcılık olayları ile maruz kalmamak için kimseye önceden kaparo ödemesi yapmayınız.
 • Mağdur olmamak için hizmet alacağınız kişi firma şirket vs hakkında iyice araştırma yapınız.
 • Hizmet alacağınız firmaya rezervasyon ve ödeme yapmadan önce iyice araştırınız, yorumları okuyunuz
 • Bu site sadece yer sağlayıcı hizmeti sunar, alıcı satıcı müşteri firma arasında aracılık yapmaz ve kimseye taraf değildir.

  Talep / İstek / Yorum / Tavsiye / Öneri / Şikayet

  İlgili / Benzer İlanlar

  • HAVACILIK SEKTÖRÜ CORONO KRİZİNDEN NASIL ETKİLENDİ?

   HAVACILIK SEKTÖRÜ CORONO KRİZİNDEN NASIL ETKİLENDİ?

   Havacılık Haberleri İlan / kayıt numarası : # 6504 2kez görüntülendi. Nisan 18, 2020 Maaş / Ücret / Fiyat : İlanı verenle iletişime geç

   HAVACILIK SEKTÖRÜ CORONO KRİZİNDEN NASIL ETKİLENDİ? BU KRİZİN SEKTÖR ÜZERİNDEKİ NEGATİF ETKİSİ DİĞER KRİZLERE GÖR 6 KAT Bu kayıplara küresel bazda bakacak olursak, IATA ve ICAO’nun tahminlerine göre, dünyadaki tüm havalimanı işletmelerinin kaybının 7...

  • HAVACILIK SEKTÖRÜNDE 2020’DE 250 MİLYAR DOLAR GELİR KAYBI

   HAVACILIK SEKTÖRÜNDE 2020’DE 250 MİLYAR DOLAR GELİR KAYBI

   Havacılık Haberleri İlan / kayıt numarası : # 6503 2kez görüntülendi. Nisan 18, 2020 Maaş / Ücret / Fiyat : İlanı verenle iletişime geç

   HAVACILIK SEKTÖRÜNDE 2020’DE 250 MİLYAR DOLAR GELİR KAYBI Şu anda tüm dünyada uçakların tamamına yakını yani en az yüzde 90’ı yerde yatıyor. Havaalanlarının tamamına yakını da kapandı. Bu yıl tüm dünyada yolcu taşımacılığının en az yüzde 45 azalacağı...

  • HAVACILIK KRİZ YÖNETİM MERKEZİ ACİLEN KURULMALI

   HAVACILIK KRİZ YÖNETİM MERKEZİ ACİLEN KURULMALI

   Havayolları Haberleri İlan / kayıt numarası : # 6502 7kez görüntülendi. Nisan 18, 2020 Maaş / Ücret / Fiyat : İlanı verenle iletişime geç

   HAVACILIK KRİZ YÖNETİM MERKEZİ ACİLEN KURULMALI Dünya ve Türk sivil havacılık tarihinde ilk defa yaşanan bu krizin öngörülebilir olmaması nedeniyle daha ne kadar süreceği ve dünya ve Türk sivil havacılığına hangi boyutta zarar verebileceği henüz tam ...