HAVACILIK KRİZ YÖNETİM MERKEZİ ACİLEN KURULMALI

 • İlan / İçerik Numarası : # 6502 7 kez görüntülendi.
 • Maaş / Aylık / Ücret / Fiyat : İlanı verenle iletişime geç
  • Şehir / Yer : Türkiye

HAVACILIK KRİZ YÖNETİM MERKEZİ ACİLEN KURULMALI

Dünya ve Türk sivil havacılık tarihinde ilk defa yaşanan bu krizin öngörülebilir olmaması nedeniyle daha ne kadar süreceği ve dünya ve Türk sivil havacılığına hangi boyutta zarar verebileceği henüz tam olarak tahmin edilemiyor.

Bununla birlikte, başta Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO), Uluslararası Hava Taşımacıları Birliği (IATA), Hava Alanları Birliği (ACI) ve Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı (Eurocantrol) olmak üzere bir çok uluslararası ve bölgesel sivil havacılık kuruluşları bu kriz için günlük haftalık ve aylık raporlar yayınlayarak hava yolu işletmelerinin yolcu ve gelir kayıpları hakkında tüm dünyayı bilgilendiriyor.

GELİRLER SIFIRA İNDİ, GİDERLER DEVAM EDİYOR

Söz konusu kuruluşlar; hava yolu işletmelerinin gelirlerinin sıfıra inmiş olmasına rağmen giderlerinin büyük ölçüde devam ettiğini vurguluyor. İşletmelerin personel giderleri, zorunlu eğitimlerin devamlılığının sağlanması, slot hakları vb konularda ciddi önlemlerin alınması ihtiyacının ortaya çıktığını ve özellikle de kriz sonrası tüm havacılık endüstrisinin varlıklarını sürdürebilmesi için gerekli önlemlerin alınmasını üye ülkelere tavsiye ediyorlar.

Yaşanmakta olan bu krizi dikkate alan ülke sivil havacılık otoriteleri ve havaalanı işleticileri ile hava trafik sağlayıcıları da havacılık sektörüne yönelik bazı istisnai uygulamalar (exception) yayınlamaya başladı.

Ayrıca, sektörden alınan tüm ücretlerde indirim veya öteleme, bakım ve üretim kuruluşları, CAMO vb kuruluşların yetkilerinin, uçuşa elverişlilik sertifikalarının, pilot, teknisyen, ATC lisanslarının ve sağlık sertifikalarının otomatik olarak uzatılması, zorunlu eğitimlerin ötelenmesi veya uzaktan verilmesi vb önlemler almaya başladılar.

Uluslararası sivil havacılık kuruluşları, tüm dünyada, yaşanmakta olan bu krizin sivil havacılık endüstrisine etkisinin daha önce yaşanan 11 Eylül olayları, SARS, MERS virüsü ve Domuz gribi de dahil tüm krizlerden en az 6 kat daha fazla kötü yönde etkisi olacağı görüşünde birleşti.

BU KRİZİN ETKİLERİ ÇOK ZOR ATLATILACAK

Başta eski Sovyetler Birliği’nin dağılması ve 11 Eylül saldırısı olmak üzere yukarıda söz ettiğim bir çok krizden sonra tüm dünyada “Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak ve yeni bir dünya düzeni kurulacak” teraneleri tüm bir ağızdan söylenmişti.
Buna rağmen yaşanan her krizden sonra çok kısa bir süre içerisinde her şey unutuldu. Şimdi “Eski tas eski hamam” misali yayılma hızı ve çok kısa bir süre içerisinde tüm dünyayı etkisi altına alan, eşi ve benzeri görülmemiş COVID 19 kriziyle karşı karşıya kalındı.
Tüm dünyanın, bu krizin sosyal ve ekonomik etkilerini kısa bir gelecekte çok zor atlatacağı anlaşılıyor.
Umalım ki en azından bu krizden sonra hiçbir şey eskisi gibi olmasın.

Yayın tarihi: Nisan 18, 2020 Değiştirilme tarihi: Nisan 18, 2020 Yayınlayan / Yazan : Corona Virüs Haberleri En Son

Bu ilanı 5 yıldız üzerinden oy vererek değerlendirebilirsiniz
Değerlendirme sonuçları : 0 kullanıcı tarafından oy verildi.
Corona Virüs Haberleri En Son
0 kullanıcı tarafından oy verildi.
Share by email Share on Facebook Share on Twitter Share on Google+ Share on LinkedIn Pin on Pinterest

Yararlı bilgi / dikkat edilecek hususlar

 • Dolandırıcılık olayları ile maruz kalmamak için kimseye önceden kaparo ödemesi yapmayınız.
 • Mağdur olmamak için hizmet alacağınız kişi firma şirket vs hakkında iyice araştırma yapınız.
 • Hizmet alacağınız firmaya rezervasyon ve ödeme yapmadan önce iyice araştırınız, yorumları okuyunuz
 • Bu site sadece yer sağlayıcı hizmeti sunar, alıcı satıcı müşteri firma arasında aracılık yapmaz ve kimseye taraf değildir.

  Talep / İstek / Yorum / Tavsiye / Öneri / Şikayet

  İlgili / Benzer İlanlar

  • SUNEXPRESS'İN BAŞINA JENS BİSCHOF GETİRİLDİ

   SUNEXPRESS'İN BAŞINA JENS BİSCHOF GETİRİLDİ

   Havayolları Haberleri (Sunexpress) İlan / kayıt numarası : # 1470 27kez görüntülendi. Kasım 28, 2016 Maaş / Ücret / Fiyat : İlanı verenle iletişime geç

   SUNEXPRESS'İN BAŞINA JENS BİSCHOF GETİRİLDİ Türk Hava Yolları ve Lufthansa'nın ortak kuruluşu SunExpress'in yeni CEO'su Jens Bischof oldu. SunExpress Yönetim Kurulu, Jaan Albrecht'in kendi isteğiyle ayrılma kararından sonra boşalan göreve, 1 Ocak 201...

  • Corendon Almanya’da yüzde 38 artış yakaldı

   Corendon Almanya’da yüzde 38 artış yakaldı

   Havayolları Haberleri (Almanya) İlan / kayıt numarası : # 1450 35kez görüntülendi. Kasım 28, 2016 Maaş / Ücret / Fiyat : İlanı verenle iletişime geç

   Corendon Almanya’da yüzde 38 artış yakaldı Tüm bu olumsuz gelişmelerin yanında bazı olumlu gelişmeler de olduğunu ifade eden Karaer, Almanya’da tur operatörlerinin uçak kapasitelerinden aldıkları payın arttığına dikkat çekti. Almanya’da tur operatörl...

  • İran pazarında permi sorunu yaşıyoruz

   İran pazarında permi sorunu yaşıyoruz

   Havayolları Haberleri (İran) İlan / kayıt numarası : # 1449 25kez görüntülendi. Kasım 28, 2016 Maaş / Ücret / Fiyat : İlanı verenle iletişime geç

   İran pazarında permi sorunu yaşıyoruz Türk havayolu şirketlerinin karşılaştığı sorunların yalnızca AB bölgesi ile sınırlı olmadığını da belirten Karaer, İran pazarında da yaşanan sorunlara işaret etti.  İran’ın 2017 Nevruz dönemi için kendilerine per...