Turizm Sektörü Ne Zaman Normale Dönecek?

 • İlan / İçerik Numarası : # 6475 3 kez görüntülendi.
 • Maaş / Aylık / Ücret / Fiyat : İlanı verenle iletişime geç
  • Şehir / Yer : Türkiye

Turizm Sektörü Ne Zaman Normale Dönecek? Soru ‘sektör ne zaman toparlanır’ değil, ‘dünya ne zaman normale döner’ olmalı.

Sektörün ne zaman toparlanacağına yönelik birçok öngörüde bulunuluyor ancak bu soruyu dünya ne zaman normale dönecek şeklinde güncellememiz gerekiyor. Bu küresel krizden tüm sektörler ciddi şekilde etkilendi. Çok güçlü devletler bile bu tecrübe edilmemiş olay karşısında çaresiz kaldı. Bu nedenle olay bir ülkenin veya sektörün değil; tüm dünyanın sorunudur, zaten bu yüzden bu kadar ciddiye alınmadı mı?

Tüm sektörlerin etkilenmiş olması toplu bir dayanışma modeline dönüşebilir

Hepimiz birbirimizin müşterisiyiz. İyi niyetli dayanışma ruhu bir yana, hayatta kalma dürtülerimiz bizi kaynaklarımızın tükenmesini engellemeye yöneltecektir. Kiracı olmazsa ev sahibi, ev sahibi olmazsa doğalgaz faturası, o olmazsa bu, bu olmazsa şu, sürekliliğini sağlayamaz. Birkaç yıl para kazanmayı değil, düzeni sürdürmeyi hedeflemek zorundayız. Patronundan işçisine, uçak şirketinden tur operatörüne tüm kurum ve kuruluşlar bu dayanışma hareketini başlatmalıdır.

Turizmde hareketlilik olsa bile 2020 beklentilerin çok altında kalacaktır

Unutmayalım ki Türkiye lüks bir destinasyon değil, bu nedenle turist profilimizi ağırlıklı olarak orta gelirliler oluşturuyor. Tüketici bilinmez bir tablo ile karşı karşıya olduğu bu dönemde harcamalarını iyice kıstı, birçok ülkede yaşanan işten çıkarma veya ücretsiz izin uygulamalarının tamamı turizm ve konaklama sektörünü direkt etkiliyor. Salgın hastalığın ardından tüketici bu yıl tatile çıksa bile büyük ihtimalle küçük molalar vererek tatil gereksinimlerini karşılayacaktır. Başka bir ülkeye gitmek yerine kendi ülkesi içinde seyahat eğilimleri artacak. Hastalığın yarattığı iki travma olan ‘’ekonomik daralma’’ ve ‘’kalabalık alan fobileri’’ maalesef sektörümüzü ciddi şekilde etkilemeyi sürdürecek.

Tüketici hijyen ve sanitasyon konularında bilinçlenecek ve çok yüksek beklentiler içinde dönecek

Düne kadar büfe kalabalık, şezlong bulamıyorum diye şikâyet eden tüketici, ilk tatilinden itibaren dedektif kesilecek. Oteller toplu hizmet verdikleri alanlarda ekstra yenilik ve düzenlemeye gitmelidir. Hatta bu ve belki de önümüzdeki yıl birçok hizmet açık havada verilebilir. Antalya sıcağını düşünürsek bu mümkün değilmiş gibi gelebilir ancak bu süreçte kendini yenileyenlerin avantaj sağlayacakları kesin.

Ramazan Bayramı iç pazarda hareketlilik yaratır mı?

Geçen yıl ‘’Krizde yerli turiste sarılan sektör, düze çıkınca kurtarıcılarını unuttu mu?’’ Başlıklı bir makale kaleme almıştım. Bu yıl mayıs, hazirandan değil, ancak belki temmuzdan başlamak üzere birkaç aylık bir hareketlilik yakalanabilir, bunu da mayıs ayı belirleyecektir. İnsan eğilimlerine bakıldığında travmaların atlatılma, normal sayılma, kabullenme süreleri (elbette travmanın şiddetine göre değişecektir) 6-12 ay olarak belirtilmektedir. Bu kriz geçtiğimiz yıl ekim, kasım aylarında yaşanmış olsa idi belki haziran gibi hareketlilik başlayabilirdi. Ancak dünyadaki dalganın bize geç ulaşması ve bizdeki vaka sayılarının hızlı artışı, aşının 12-18 ay daha piyasaya sürülemeyeceğinin aktarılması, ekonomimizin ciddi şekilde yara almış olması gibi nedenler ile ramazan bayramından beklenti içine girmemiz hayal kırıklığı yaratabilir. Aylarca dükkân kapatan, iş yerleri çalışmayan, uçağı uçmayan insanlar sizce önümüzdeki ay tatile çıkarlar mı?

Bu yıl turizmde hareketlilik yaşanırsa bu küçük otellerin lehine olabilir

Küçük oteller ve villalar bu yılın en tercih edilen konaklama yerleri olabilir. Ben tüketicinin kısıtlanma hissinin onu temmuz ayından itibaren seyahat etmeye teşvik edeceğini ancak bu eğilimin yurt dışı veya uzak yerlere gitmek yerine, yaşadığı yere yakın (3-5 saatlik kara yolculuğu ile) bölgeleri değerlendirme şeklinde gerçekleşeceğini düşünüyorum. Nisan ve mayıs ayları, sonraki aylarda yaşanabilecek eğilimin belirleyicisi olacaktır. Bu iki ayı iyi analiz etmek gerekiyor.

Salgın hastalık, gemiyi hızlı terk edenler ile mücadele verenlerin ayırt edilmesini sağladı

Önceki yazımda Kalifiye işveren aranıyor demiştim, yazım özellikle turizm çalışanlarından ilgi ve destek gördü. Henüz ilk vaka görülmüştü ki birçok firma çalışanlarına ‘’cebinde paran var mı’’ bile demeden onları ücretsiz izne gönderdi. Bir de ‘’bu süreci bir süre gözlemleyeceğiz, size sahip çıkacağız, önümüzdeki aylarda yeniden değerlendirmelerde bulunacağız’’ diyerek yöneten, çalışanını anında yarı yolda bırakmayan itibarlı kurumlara şahit olduk. Krizin ardından kurumların tercih edilme veya edilmeme nedenlerini bu ortamda sergiledikleri yaklaşımları belirleyecektir.

Yayın tarihi: Nisan 11, 2020 Yayınlayan / Yazan : En Son Güncel Corona Haberleri

Bu ilanı 5 yıldız üzerinden oy vererek değerlendirebilirsiniz
Değerlendirme sonuçları : 0 kullanıcı tarafından oy verildi.
En Son Güncel Corona Haberleri
0 kullanıcı tarafından oy verildi.
Share by email Share on Facebook Share on Twitter Share on Google+ Share on LinkedIn Pin on Pinterest

Yararlı bilgi / dikkat edilecek hususlar

 • Dolandırıcılık olayları ile maruz kalmamak için kimseye önceden kaparo ödemesi yapmayınız.
 • Mağdur olmamak için hizmet alacağınız kişi firma şirket vs hakkında iyice araştırma yapınız.
 • Hizmet alacağınız firmaya rezervasyon ve ödeme yapmadan önce iyice araştırınız, yorumları okuyunuz
 • Bu site sadece yer sağlayıcı hizmeti sunar, alıcı satıcı müşteri firma arasında aracılık yapmaz ve kimseye taraf değildir.

  Talep / İstek / Yorum / Tavsiye / Öneri / Şikayet

  İlgili / Benzer İlanlar

  • Otel Çalışanlarına Sokağa Çıkma Yasağı Var mı?

   Otel Çalışanlarına Sokağa Çıkma Yasağı Var mı?

   Haberleri Son Durum İlan / kayıt numarası : # 6466 3kez görüntülendi. Nisan 11, 2020 Maaş / Ücret / Fiyat : İlanı verenle iletişime geç

   Otel Çalışanlarına Sokağa Çıkma Yasağı Var mı? Sokağa çıkma yasağı otel çalışanlarını kapsıyor mu? İçişleri Bakanlığı'nın ani bir kararla ilan ettiği sokağa çıkma yasağından muaf olanlar belli oldu. Bunların arasında otel çalışanları da bulunuyor. İç...

  • Otel ve Turizm Çalışanları Corona Virüs Vakalarından Nasıl Etkilendi?

   Otel ve Turizm Çalışanları Corona Virüs Vakalarından Nasıl Etkilendi?

   Haberleri Son Durum İlan / kayıt numarası : # 6447 3kez görüntülendi. Nisan 11, 2020 Maaş / Ücret / Fiyat : İlanı verenle iletişime geç

   Otel ve Turizm Çalışanları Corona Virüs Vakalarından Nasıl Etkilendi? Emel tekin - 01.04.2020 - 10:38 Bugune kadar hıc turizmde calısanların dusunulmedı ne Maas baglanmak nede yardım edildi sezon kısa kimilerine 12 ay calısıyor bizlerde devletımızden...

  • Almanya seyahat pazarı, iadeleri durdurmak için savaşıyor

   Almanya seyahat pazarı, iadeleri durdurmak için savaşıyor

   Haberleri Son Durum İlan / kayıt numarası : # 6433 2kez görüntülendi. Nisan 11, 2020 Maaş / Ücret / Fiyat : İlanı verenle iletişime geç

   Almanya'nın önde gelen tur operatörleri, yüz binlerce ileri tarihli rezervasyonun iptal edilmesini önlemek için adeta savaş veriyor. Tur operatörleri iade yerine kupon sistemi istiyor Alman tur operatörleri, koronavirüs salgını nedeniyle iptal edilen...